MAXIM / Asociații obține o soluție notabilă în materia prețurilor de transfer

02.09.2021

Ne bucurăm să împărtășim o soluție favorabilă obținută de echipa noastră în materia prețurilor de transfer, care vine în sprijinul persoanelor juridice ce realizează operațiuni cu societăți din același grup, afiliate.

În concret, instanța a admis argumentul potrivit căruia, în momentul analizării dosarului prețurilor de transfer întocmit de către contribuabil, organul fiscal are posibilitatea de a modifica eșantionul de societăți comparabile și, implicit, nivelul prețului de piață, doar în situații excepționale, în care este furnizat un dosar al prețurilor de transfer întocmit cu nerespectarea legislației secundare. Astfel, Tribunalul Bihor a validat raționamentul conform căruia, în situația în care contribuabilul a utilizat o anumită bază de date pentru a identifica societățile comparabile, organul fiscal nu poate face abstracție de acest aspect și nu poate recurge la alte baze de date în vederea verificării respectării principiului ”arm`s lenght”.

Soluția Tribunalului Bihor reprezintă un succes notabil, întrucât aceasta confirmă faptul că relația dintre contribuabili și organele fiscale trebuie să fie guvernată de principiul previzibilității și al securității raporturilor juridice, fiind esențial ca orice contribuabil să poată anticipa consecințele propriilor fapte sau înregistrări contabile încă de la momentul realizării acestora.

 

 
SHARE VIA
Subscribe to Newsletter

Subscribe